2016 Maymun Yılı

Ruh sayısız taç yaprakları olan bir lotus çiçeği gibi açılır

Halil Cibran

Zaman değişim dönüşüm kabul getirirken artık kendi gerçekliğini ortaya koyma zamanıdır Aynı bir lotus çiçeği gibi defa kereler açılıp doğarak yine yeniden şekil alma zamanıdır. Uzun zamandır bir süzgeçten geçirdiğim yaşamım başkalarının beklentilerinden uzaklaştı kendi hayallerime paralel bir çizgiye yaklaştı. Kendim ve yakın çevremde de gözlemlediğim böyle sancılı bir şekillenme süreciydi. Ama tıpkı bir tünel sonunda parlayan ışık gibi umuda sarıldık sarılmalıyız.

Gerçekçi olmak gerekirse hiçte kolay olmadı olmuyor da ama Bu yol bir varış değil süreç hikâyesidir. Son iki yıldır hızlanan enerjiler ve bu yeniden doğma süreci; yerini oyun kurmaya bırakıyor. Keyifle kucakladığımız bir dönem başlıyor.

Evet, sonunda oyuncu şakacı hareketli bir yıl geldi J Maymun yılı 8 Şubatta teşrif ettiler.

Ateş Maymunu bu yıl rüzgâr gibi geçeceğe benziyor.

Beni takip edenler ya da Feng Shui öğretisi hakkında bilgisi olanlar hatırlarlar. Çin Astrolojisi yani Kaderin Dört Sütunu öğretisi bir öngörü sistemidir. Bu sistem Hsia takvimi adı verilen çiftçi takvimi üzerine kuruludur ve batı takviminden, astrolojisinden çok farklıdır. Biz Feng Shui danışmanları bu takvim üzerine çalışarak gelecek yılla ilgili genel ve kişisel öngörülerde bulunabiliyoruz. Ancak asl olan; mimari ve Feng Shui danışmanlığında zamanın getirdiği enerjiler ve mekâna yansımaları ile ilgili analizleri yapabiliyoruz.

Klasik Feng shui de enerji durağan değildir, değişkendir. Pusula yönlerine ve zamana göre mekândaki enerjilerin taşıdığı anlamlar değerlendirilir. Olumlu enerjiler aktive edilir, olumsuzlar için çözüm üretilir. Bütün bunların temeli hoş geldin demektir. Yeni yılı olumlu olarak karşılamak, umutları beslemektir.

Peki, Maymun yılı bize neler getiriyor?

2016 Maymun Yılı

2016

?

Ateş

?

Maymun

Metal

 

Hsia Takviminde zamanın her ögesi iki simgeyle açıklanır. Örneğin bu sene 8 Şubat 2016 ‘te Yang Ateş Maymun yılına girdik.

Maymunun kendi elementi yang metaldir ve üzerindeki ateş elementi ile pekiyi anlaşamaz. Ateş metali fetheder, aralarında çatışmalı bir ilişki vardır. Metal kılıç, silah top gibi yıkıcı güçlü metalleri temsil eder. Yang ateş ise ani patlama anlamındadır. Yani bu yılda geçmiş yıllar kadar güçlü olmasa da uluslararası çatışmalara şahit olacağız. Bireysel olarak ta çatışmalara açığız İlişkiler ön planda. Kararlar ve ortaklıklar öncesi iyi düşünülmeli ve danışılmalıdır. Daha agresif tutumlardan kaçınılmalı aklı selim olmayı öğrenmeliyiz.

Yang ateş aynı bir güneş gibi sıcak ve umut doludur. Yani uzlaşmacı bir tavrı da vardır.

Çin takvimi 60 yıllık döngüler halinde birbirini tekrarlar. Yani 60 yıl önce yine yang ateş maymunu bir yıl yaşamıştık ve bu bize bu yıl için nerdeyse birebir örnek teşkil eder.

 

Dünya’da ve Türkiye’de Maymun yılları?

1956

·          Fas, ve Tunus Fransa'dan bağımsızlığına kavuştu.

·          Pakistandünya'nın ilk İslam cumhuriyeti oldu.

·         Milletlerarası Sağlık Teşkilatı kuruldu.

·         Seyhan Barajı hizmete açıldı.

·         Ortadoğu Teknik Üniversitesi kuruldu.

·         İlk Eurovision yarışması yapıldı.

·         Macaristan Halk Cumhuriyeti'nde Macar Devrimi başladı.

·         Mısır'ın Süveyş Kanalı'nı millileştirme kararı üzerine İsrail'in Mısır'a saldırması ile Süveyş Krizi başladı.

1968

·         Paris Sorbonne üniversitesinde başlayan mitingle tüm Fransa'da öğrenciler ve işçiler tarafından isyanlar çıktı, meclisin feshedilmesine bile neden olan olaylar silsilesi başladı. İsyan 16 Haziran'da bastırıldı. İsyan bir sürü sivilin ve polisin ölümüne sebep oldu ve dünyadaki öğrenci isyanlarını tetikledi.

·         Amerikan 6. Filosu'nun İstanbul ziyareti sırasında yapılan karşı gösteriler, kanlı olaylara dönüştü.

1980

·         İzmir'de 3 gündür devam eden olaylar sokak aralarına yayıldı. Göğüs göğüse çarpışmalar yaşandı. İzmir-Çanakkale karayolu 4 saat ulaşıma kapandı.

·          İran-Irak Savaşı başladı.

·         Ronald Reagan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildi.

 

1992

·          Ege Denizi'nde yapılan "Kararlılık Gösterisi 92" adlı NATO Tatbikatı sırasında Amerikan Saratoga gemisinden atılan iki adet sea sparrow füzesinin Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG Muavenet muhrib'ini vurması sonucu, 5 denizci öldü.

2004

·        Konya'nın Selçuklu ilçesinde 11 katlı Zümrüt Apartmanı, “yapım hatası” nedeniyle çöktü, 92 kişi hayatını kaybetti.

·        Mark Zuckerberg tarafından Facebook kuruldu.

·         Türk yönetmen Fatih Akın'ın son filmi “Gegen die Wand” (Duvara Karşı), Berlin Film Festivali'nde en iyi film seçilerek ”Altın Ayı” ödülünü aldı.

·         İstanbul'da 26 ülkenin devlet veya hükümet başkanının katıldığı NATO Zirvesi başladı.

·         Lost ABD'de yayına başladı

·         Resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son 32 yıl içinde Türkiye’yi ziyaret eden ilk Rus lider oldu.

 

 

Anladığınız üzere Dünya ve Türkiye genelinde ilişkiler üzerinde yoğun bir çatışma, doğal afetler ulaşım kazaları gözüküyor bunun dışında yeni buluşlar yapılanmalar özellikle bu yıl için uçan teknolojiler ön görülüyor. Ayrıca eğlence, reklam borsa, kozmetik sektörleri hareketli bir yıl geçirecekler. Sanat,  mizah, insanlar tarafından daha çok sahiplenilecek.

Bu yıl aynı zaman da seyahat yıldızı dediğimiz bir enerji taşıyor bol bol seyahat var özellikle maymun ve kaplan yılı doğumlular bu seyahatlere dikkat etsinler.

Kaplan, At, Keçi. Köpek, Domuz ve Tavşan günü ve yılı doğumlular hareketli bir yıl sizi bekliyor.

 

Ekonomiye bakarsak; ateş elementi genel olarak canlılık getiriyor. Özellikle su ( Lojistik, gemicilik, taşıma, iletişim, spa, içecek, bankacılık, sigorta, balıkçılık, satış) ve ateş elementi sektörleri (enerji, eğlence, restoran, finans, aydınlatma, reklam, kozmetik kimya, borsa firmaları) için bereketli bir yıl. Toprak sektörü( gayrimenkul, inşaat, otelcilik, tarım, seramik) ve ağaç sektörü( Matbaa, kâğıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri, ziraat, eğitim, tekstil, müzik, mobilya)  içinde tam anlamıyla çok iş var ancak para akışında sıkıntı var.

Metal elementi sektörlerinde (madencilik, mücevherat, IT, havayolları, beyaz eşya) ise; güçlü bir rekabet söz konusu ve para açısından zorlu gözüküyor.

Kaderin Dört Sütunu denilen öğreti de birçok konuda bilgi ve öngörü sahibi olabiliyoruz. Elbette; ekonomi, yılın genel enerjisi ve riskler dışında sağlık konusun dada işaretlerini veriyor.

Yang ateş Maymun yılı, ateş ve metal elementi çatışması gölgesinde olduğu için sağlıkta bu durumdan etkileniyor. Yang ateş kalp ve kan dolaşımı iken metal ise akciğerleri, cildi, burun ve ağızı sembolize eder. Yani kalp ve nefes sorunları kan ile ilgili virütik ve iltihabi durumlar artabilir. Uçan yıldız tablosunda da hastalık enerjisi merkezde olduğu için en çok risk dağılımı bölgesel olarak merkez yani orta gözüküyor. Orta Amerika, Orta Afrika, Orta Asya, Orta Doğu gibi konumlardan çıkışlı salgınlar görülebilir. Ayrıca Maymun yılları diyet ve kilo verme konusunda olumlu enerjiler taşır hadi beyler bayanlar bu fırsatı kaçırmayın…

Zıtlık ve cezai durumlar;

Çin astrolojisinde çok temel ilişkiler vardır. Element ilişkileri dışında uyum ve zıtlıklara bakarız. Hatta bazen ceza durumları oluşur. Bu yılda ateş cezası için uygun bir yıl. Kaplan maymun ve yılan üçlüsü bir araya gelirse ateş cezası şartları oluşur. Yani zaten yıl hanesinde maymun varken ay ve gün hanelerinde kombinasyonu tamamlayan yılan ve kaplan geldiğinde cezaya girer. Eğer sizde bu ay ve günlerde doğduysanız bu cezadan ilk etkilenecek kişilerden olursunuz. Kalp tansiyon ve iltihabi sorunlar, ilişki huzursuzlukları, boşanmalar ya da kaza riski getirebilir. Kaplan(Şubat) Yılan(Mayıs) Maymun (Ağustos) dikkat edilmesi gereken aylar… Özellikle seneye tam zıt olan Kaplan burcu doğumlular riskli sporlardan kaçınmalı araba kullanırken dikkat etmelidir. Elbette Kaplan haritanızın ay gün saat sütunundan birinde dahi olması bu zıtlığı sizin için geçerli kılar. Yalnızca bulunduğu yere göre hangi alanda etkili olacağı değişir. Eğer ay hanesinde ise aile büyükleri, gün hanesinde ise eş ile ilişkileri yâda sağlığı açısından risk taşır. Bu risklerden korunmak için Yılan sembolü taşımak doğru olur. Telefonunuzda yılan resmi ya da aksesuarı, anahtarlık ya da takı olarak kullanabilirsiniz.

Sembolik Yıldızlar;

Bu öngörü sisteminde birde bazı özel enerjiler taşıyan sembolik yıldızlar vardır.

Bu yıla ait bu sembollerden biri koruyucu melek sembolü…

Bu sembol yaşamınıza kolaylık ve destek getirir. Sizi korur. Olumsuzluklardan yara almadan geçmenizi sağlar.2016 Maymun yılında sonu 5 ve 9 ile biten yıllarda doğanlar bu enerjiyi taşıyorlar.

Akademik yıldız ise; entelektüel gücü, akademik alt yapının desteklendiğini ve spesifik konularda derinleşmeyi gösterir. Yang Ateş Maymun yılı için akademik yıldız demektir. Bu yüzden bu yıl doğanlar bu enerjiyi taşırlar. Bebek sahibi olmak isteyenler için iyi bir yıl… Bu şanslı bebekler eğer yin ağaç ya da yin toprak gününde doğarlarsa aynı zaman da akademik yıldızları da olacak…

Bunun dışında Aşk çiçeği dediğimiz çok karizmatik bir yıldız var. Kişiye ilişkilerinde cazibe katan ilgi odağı haline getiren daha sosyal bir yaşam enerjisi veren bir yıldız. Bu yıl haritalarında Horoz sembolü olanlar bu açıdan şanslılar. Oldukça renkli bir sene onları bekliyor…

Gelelim mekânsal enerjilere;

Öncelikle belirtmem gereken bir nokta var. Bu anlatacağım senelik güncellemeler sizin evinizin natal enerji çözümlemeleri dışındadır. Yani onun üzerine; ek olarak yapılır. Birlikte ve size özel çözümlenmesi en doğru olanıdır.

Bu konuyla ilgili olanlar bilir, sene yaklaşmadan önce evlerimizde detaylı temizlik yapar düzene koyarız. Yeni yılın yeni gelen enerjilerine yer açarız. Bu ritüeller bizim umudumuzu besler.

Bu sene merkezde2 yıldızı var. Ne yazık ki aile ve sağlık yönünde, evin tüm hane halkını etkiyecek.   Klasik 6’lı Çin parası bu etkiyi bastırır. Sağlık için wulu sembolleri de uygun olur. 2 yıldızı da toprak elementidir. Yani bir metalle şifa bulur. Bunu dışında evimizin bu bölümünde hareketli bir objeden kaçınmalı daha da aktif hale getirmemeliyiz. Örneğin tv, müzik seti hatta saat…  Bu yıldız Ortadoğu ülkelerinde salgınları tetikleyebilir. Özellikle Şubat Mayıs Ağustos ve Kasım ayları dikkat…

 

Kaza ve bela enerjisi taşıyan 5 yıldızı bu yıl kuzeydoğu da. Bundan korunmak için metal rüzgâr çanı asmak ya da kapaklı metal bir kutuda toprak bulundurmak doğru olur. 5 element pagoda ya da 5 li metal para bunun için iyi bir seçimdir. Özellikle Manda burcu doğumlular dikkat etmeliler. Baş bölgelerini korusunlar. Eğitim ve kişisel gelişim alanında olması bu beklentilerimizi sekteye uğratabilir ya da bazı sorunlarla karşılaşılabilir.

 

Kuzeybatıda ise kavga, anlaşmazlık, yolsuzluk ve hukuksal sorunları tetikleyen 3 yıldızı var. 3 ağaç elementi yani ateş elementi ile dengelenir. Burada ağaç elementinden kaçının. Kırmızı bir obje, mum, aydınlatma kullanılabilir. Bu da Kuzeybatı ülkelerinde kargaşa ve anlaşmazlıklara işaret ediyor. Özellikle köpek ve Domuz burcu doğumlular ilişkilerinde stresten uzak dursunlar. Gerginlik onları yorar. Öfke kontrolü şart.

Kuzey’de7 skandal yıldızı mevcut. Hırsızlık, suiistimal, aldatılma riski taşır.7 metal elementidir ve metali su yorar ağaç yıkar yani şeffaf bir vazoda 3 dal bambu çözümdür. Bu yıldız aynı zamanda kuzey ülkelerinde de skandala hazır olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Özellikle Fare burcu olanlar hırsızlık ve aldanmaya dikkat. Toprak ve metal elementinden bu bölgeden kaçının.

Seneyi temsil eden özel yıldızlara bakarsak;
Grand Düke(Tai Sui  ) yıldızı güneybatıda. Maymun burcunun yönüdür. Bu yöne bakarak oturmak seneye kafa tutmak anlamına gelir ki olumsuz kabul edilir. Sırtınızı vererek oturursanız da senenin gücünü arkanıza alırsınız bu da olumlu olacaktır. Grand Duke yıldızı rahatsız edilmemeli orada gürültü ses olmamalıdır. Bu yüzden giriş kapısı ya da ön cephesi bu yönde olan evler bu yıl tadilat yapmamalılar.
Kuzeydoğu da Sui Po Grand Duke'ün tam karşısında yer alıyor burada da oturmak pek olumlu değildir.
Bu yıl 3 Shar denilen ölümcül etki de güneydedir. Bu yöne sırtınızı vererek oturmak doğru olmaz. Yüzünüz dönük olmalı.

Olumlu yıldızlar ise;

Bereket bu yıl güneybatıdan geliyor. Bu bölge aktif ferah yaşam alanlarına geliyorsa şanslısınız demektir. Hareketli su objelerini, balık figürlerini ve hazırladığınız bereket kavanozlarınızı burada kullanarak enerjiyi aktive edebilirsiniz.

Evlenmek ya da ilişkilerini beslemek isteyenler aşk enerjisi batıdan gülümsüyor. Çocukların akademik ve yaratıcılık sansını da besliyor. Bebek isteyen çiftler için ideal bir yatak odası olur. Çift mutluluk sembolü, kristaller, evliler çift mandarin ördek, bekârlar ise şakayık çiçeği resmi ile destekleyebilirler…

Kariyer yıldızı ise güneydoğuda parlıyor. Başarınız bereketiniz, yeni iş fırsatları, rakiplere karşı güçlü olma bu enerji ile destekleniyor. Kaplumbağa figürü, Ejderha sembolü ve resmi ya da metal kâse de bozuk para kürü…

 

Daha detaylı çalışmayı senelik güncelleme seminerimde sizlerle paylaşacağım.

Bütün bu bilgilerin ışığında umutlu, yapıcı ve çalışkan olacağımız; olmamız gereken bir yıl olduğunu söyleyebilirim. 2016 da Maymunun oyuncu ruhu bizi epey sürükleyeceğe benziyor keyfini çıkaralım derim.

Hepinize güzel bir yıl dilerim sevgiler.

 

 

 

 

https://www.facebook.com/pages/Feng-Shui-Academy/330559256975052

www.banusafran.com

 

 


 


  Dekoşeker

Yatak Odanızda Küçük Dokunuşlarla Güne Zinde Başlayın

>Yatak odanızın yin enerji taşımasına yardımcı olmak için manyetik alandan arındırın. Pastel tonları tercih edin.Uykunuzu bölecek parlak ışık ve resimlerden kaçının.

Yandaki karekodu akıllı telefon ya da
tabletlerinizin kameralarından
okutarak mobil cihazınız ile sitemize
kolayca ulaşabilirsiniz.