2014 At Yılı

2014 YANG AĞAÇ ATI ŞAHA KALKTI…
Evet değişimin hızlı olduğu; bu yüzden de yorucu olan bir yılı geride bıraktık. Geçen yıl seminerimde de söylediğim gibi;2013 gerçekten de vedalaşma senesi oldu. Bu bırakış; kimi zaman bizi körelten huylarımıza, kimi zaman taşıdığımız gereksiz yüklere veda oldu. Ne yazık ki bazen de en sevdiklerimize…
Her ölüm bir doğumu; her bitiş bir başlangıcı hatırlattı.
Artık bizim başkalarının yanlışlarını, eksikliklerini ya da karanlık yönlerini deşifre ederek tekâmül edemeyeceğimizi anlamamız gerek. Bu yıl, bunun için bir fırsat yarattı ve o enerji ile bize destek verdi; kendi kuytularımızda sakladığımız bizi arındırma sürecini yaşadık, yaşıyoruz.
Çünkü benin, benliğin tekâmülü olmalıdır yaşam…

Aklıma çok sevdiğim Halil Cibran’ın ‘İnci, kum tanesinin etrafına ıstırabın ördüğü mabedidir.’ sözü geldi? Biz kendi mabedimizi geçen yıl arındırdık bu yıl yenilemeye ve yeniden örmeye başlayacağız…


Geçmiş senenin hesabını yaptığımız bu aralar, bitenin yorgunluğu, yerini gelenin umuduna bırakıyor.2014 senesi de aynı beklentiler ve isteklerle yol alıyor.
Beni takip edenler ya da Feng Shui öğretisi hakkında bilgisi olanlar hatırlarlar. Çin Astrolojisi yani Kaderin Dört Sütunu öğretisi bir öngörü sistemidir. Bu sistem Hsia takvimi adı verilen çiftçi takvimi üzerine kuruludur ve batı takviminden, astrolojisinden çok farklıdır. Biz Feng Shui danışmanları bu takvim üzerine çalışarak gelecek yılla ilgili genel ve kişisel öngörülerde bulunabiliyoruz. Ancak asıl olan; mimari ve Feng Shui danışmanlığında zamanın getirdiği enerjiler ve mekâna yansımaları ile ilgili analizleri yapabiliyoruz.


Klasik Feng shui de enerji durağan değildir, değişkendir. Pusula yönlerine ve zamana göre mekândaki enerjilerin taşıdığı anlamlar değerlendirilir. Olumlu enerjiler aktive edilir, olumsuzlar için çözüm üretilir. Bütün bunların temeli hoş geldin demektir. Yeni yılı olumlu olarak karşılamak, umutları beslemektir.
Peki, 2014 Ağaç Atı nereye koşuyor?


Hsia Takviminde zamanın her ögesi iki simgeyle açıklanır. Örneğin bu sene 31 Ocak 2014 ‘te Yang Ağaç At yılına gireceğiz.


Yani ağaç elementi, At’ın elementi olan ateşi besleyecek. Özünde yapıcı bir döngü içinde olduğu düşünülse de aslında mücadeleli ve hesaplaşmalı bir yıl olacağını söyleyebilirim. Bu çekişme elementlerin yapısından kaynaklanmaktadır. Ağaç elementi esnek olmayan taviz vermeyen dik duruşu ile bilinir yani ateşin yakıcı gücüne karşı direnç göstereceğinden bir inatlaşma söz konusu olur. Ateşin güçlendiği ve yakıcı olduğu bir yıl.


Özellikle batı takviminde Haziran ayı At ayına karşılık gelir ki bu ay; ateşin çok güçlü olduğu bir ay olacaktır. At burcu da en güçlü ateş elementidir. Bu yüzden bu çekişme Şubat ve Haziran ayında Uluslararası çatışmalara ve gerginliklere sebep olabilir. Her 12 yılda bir aynı hayvan başka bir elementle eşleşerek, her 60 senede bir de aynı elementle eşleşerek gelir. Yani 2002 Yang Su At yılı iken 1954 Yang Ağaç At yılıydı. Bu şu demek 12 yıl önce Su Atı dünya da ve bizde benzer etkiler bırakırken 60 yıl önce Ağaç Atı bize birebir aynı şeyleri yaşatmıştır.


Dünya’ da ve Türkiye’de bu yıl,
Geçmiş At yıllarından bazı örnekler vererek tabloyu netleştirelim;
1954 yılında;  
Adana’da, THY’na ait bir uçak düştü,
Çanakkale Anıtı'nın temeli atıldı.
Mısır’da krallık darbeyle devrildi.
Türkiye de genel seçimler yapıldı.
Amerika Birleşik Devletleri'nde siyah çocukların beyaz çocuklarla aynı okula gitmelerini önleyen yasa yürürlükten kaldırıldı.
Moskova’ da ilk atom enerjisi istasyonu kuruldu.
Elvis Presley'in ilk albümü çıktı.
Birleşmiş Milletler askerleri Kore'den çekilmeye başladı
Zonguldak Kozlu'da grizu patlaması oldu.
Cezayir'de deprem oldu.
İstanbul Kapalıçarşı'da yangın çıktı; 2730 dükkândan 1200'ü yandı.
1990
Yugoslav Ordusu Kosova ya girdi.
Nelson Mandela özgürlüğüne kavuştu
Deli Dana hastalığı hortladı.
Doğu ve Batı Almanya birleşti.
2002;
Türk Medeni Kanunun da Koca evin reisliğini kaybetti
Afyon da deprem oldu.
Türkiye, Afganistan'a asker gönderme kararı aldı.
Tunus'ta bir Sinagog bombalandı;
TÜPRAŞ yakınındaki Akça gaz Dolum Tesisleri'nde yangın çıktı.
Bu liste bize At yıllarının havasını koklatmaya yeter sanırım. Yani radikal adımların olduğu, sanatsal üretimlerin arttığı ama rekabetin rüzgâr gibi estiği, bir yıl…


Bu yılın genel elementi Yang Ağaç;
Bu element yapısı bize nasıl bir durumla karsı karşıya kaldığımızı açıklar.
Yang Ağaç, direnişçi, teslim olmayan esnekliğinden söz edilmeyen bir karakter sergiler. Bir riskle karşılaşınca strese girer ve çoğunlukla hiç beklenmeyen tepkiler verir. Hatta ruhsal olarak darbe alırlar. Bu yıl ateşin baskısı altında olduklarından Yang Ağaç doğumlu insanlar dikkat etmeli stres ve kavgadan uzak durmalı sakin kalmaya çalışmalılar.


Bu sene ağacın beslediği güçlü bir At ve güçlü bir ateş var. Bir olgunun güçlenmesi zıttı ile arasında ki çekişmenin kuvvetli olacağını gösterir. Bu yıl, At güçlü bir su olan Fare ile zıtlaşıyor. Bu zıtlık su ve ateş ile ilgili felaketlerin tetikte olduğunun habercisi. Patlamalar, yangınlar ve hava yolları kazaları gibi…
Sağlık açısından incelersek; ateş elementi; kan dolaşımı ve kalbimizi; su elementi de böbreklerimizi temsil eder. Aralarındaki çatışma bu organlarla ilgili rahatsızlıklara mahal verir. Özellikle Fare burcu doğumlular riskli sporlardan kaçınmalı ve sağlıklarına dikkat etmeliler. Damar tıkanıklıkları kolesterol ve böbrek sorunlarına karşı tedbir almalılar.


Bu yıl Farelerin yanı sıra Atlar da zıtlaşma içindedirler. Bir tür kendileri ile ceza ilişkileri vardır. Yaşam da risk, aksilik sağlık sorunları ve nefret enerji getirir. Bu durumdan korunmak için At ve Fareler Keçi figürü taşımalılar. Detaylı kader analizi için kişisel danışmanlık almak doğru olur.
Ben de bir Fare burcu olarak bu konuya da el attım artık Nirmal markası ile yeni tasarımlar ve ürünlerle hizmet yelpazemi genişletiyorum. Bu yıl çok sevimli keçi bileklikleri kolye ucu ve broş tasarladım. Hatta Büyük Kulübün yılbaşı kermesinde sizlerle ilk kez buluşarak ve beğeninize sundum?


Burada küçük bir hatırlatma yapmalıyım. Çin Astrolojisinde zamanın her ögesi iki sembolle açıklanır demiştim yani doğduğunuz saat, gün, ay ve yıl ikişer sembolle yazılınca sekiz karakterden oluşan bir tablo elde ederiz. Yani her birim bir element ve bir hayvanla açıklanır. Bu durumda bu tablonun herhangi bir yerin de At ya da Fare bulunuyorsa aynı zıtlaşmadan sizde bulunduğu hanenin anlamı doğrultusunda etkileneceksiniz demektir. Örneğin Horoz yılında doğdunuz ama gün haneniz de Fare var. O zaman Eş haneniz de bir zıtlaşma vardır ve ilişkileriniz açısından zorlanacaksınız demektir.
Gelelim ekonomik değerlendirmeye;


Ateş elementi kendi başına var olamayan tek elementtir. Neşenin, coşkunun kaynağıdır. Kararlılık, istikrardır. Hatta piyasaların itici gücüdür. 2008 den beri aktif ateş elementi yani finansın neşesi yoktu. Bu sene ateş elementinin aktif olması hemen hemen bütün elementlerin sektörleri için olumludur. Sadece ateş elementi (Eğlence; restoran, finans, enerji) sektörleri için rekabet söz konusudur ve pekte iyi bir sene sayılmaz. Onun dışında küçük ipuçları verirsem; Su(Deniz Taşımacılığı, Lojistik, İthalat-İhracat, Balıkçılık, İçecek, Sigorta, Su Şirketleri, Satış, Ulaştırma, İletişim, Turizm) ve Metal(Kuyumculuk, Bankacılık, Otomotiv, Değerli Metaller, Beyaz Eşya, Avukatlık, IT, Mühendislik, Havayolları,) elementi sektörleri için kazançlı bir yıl olacağı gözüküyor. Ağaç elementi sektörü de(Tarım, Çiçekçilik, Eğitim; Mobilya, Tekstil, Gazete, Dergi, Matbaa, Yayınevleri, İlaç, Kırtasiye, Müzik Sektörü, Kuaförlük, Çevreci Kurumlar) hareketli bir yıl…


Gelelim Mekânsal Enerjilere;
Öncelikle belirtmem gereken bir nokta var. Bu anlatacağım senelik güncellemeler sizin evinizin natal enerji çözümlemeleri dışındadır. Yani onun üzerine; ek olarak yapılır. Birlikte ve size özel çözümlenmesi en doğru olanıdır.
Bu konuyla ilgili olanlar bilir, sene yaklaşmadan önce evlerimizde detaylı temizlik yapar düzene koyarız. Yeni yılın yeni gelen enerjilerine yer açarız. Bu ritüeller bizim umudumuzu besler.


Bu sene merkezde 4 yıldızı var. Aşk ve sürprizler evlerimizin ofislerimizin merkezinde. Mimari açıdan pek aktif alanlara düşmesi zor olsa da banyo ve mutfaklara düşmemesi olumlu sayılır bu enerjiden yararlanabilmek için yaşam alanlarında olması en tercih edilen halidir. Bu enerjiyi ağaç ve su elementi ile besleyebiliriz. Kırmızı renkli objelerde uygun olur.


Kaza ve bela enerjisi taşıyan 5 yıldızı bu yıl kuzeybatı da. Bundan korunmak için metal rüzgâr çanı asmak ya da kapaklı metal bir kutuda toprak bulundurmak doğru olur. 5 element pagoda da bunun için iyi bir seçimdir.  


Hastalık yıldızı 2 ise doğu da ne yazık ki aile ve sağlık yönünde, evin tüm hane halkını etkiyecek. Özellikle Tavşan burcu olanlar dikkat etmeliler. Klasik 6’lı Çin parası bu etkiyi bastırır.Sağlık için wulu sembolleri de uygun olur. 2 yıldızı da toprak elementidir. Yine bir metalle şifa bulur. Bunu dışında evimizin bu bölümünde hareketli bir objeden kaçınmalı daha da aktif hale getirmemeliyiz. Örneğin tv, müzik seti hatta saat…  Bu yıldız Doğu ülkelerinde salgınları tetikleyebilir.
Güneydoğuda ise kavga, anlaşmazlık, hırsızlık ve hukuksal sorunları tetikleyen 3 yıldızı var. 3 ağaç elementi yani ateş elementi ile dengelenir. Kırmızı bir obje, mum, aydınlatma kullanılabilir. Bu da Güneydoğu ülkelerinde kargaşa ve anlaşmazlıklara işaret ediyor.
Kuzeydoğuda 7 skandal yıldızı mevcut.7 metal elementidir ve metali su yorar ağaç yıkar yani şeffaf bir vazoda 3 dal bambu çözümdür. Bu yıldız aynı zamanda kuzeydoğu ülkelerinde de skandala hazır olmamız gerektiğini hatırlatıyor.
Seneyi temsil eden özel yıldızlara bakarsak;


Grand Düke(Tai Sui 172,5-187,5 derece arası ) yıldızı güneydedir. At burcunun yönüdür. Bu yöne bakarak oturmak seneye kafa tutmak anlamına gelir ki olumsuz kabul edilir. Sırtınızı vererek oturursanız da senenin gücünü arkanıza alırsınız bu da olumlu olacaktır. Grand Duke yıldızı rahatsız edilmemeli orada gürültü ses olmamalıdır. Bu yüzden giriş kapısı ya da ön cephesi bu yönde olan evler bu yıl tadilat yapmamalılar.
Kuzey de Sui Po (Yıkıcı güçler 352,5-7,5 derece arası) Grand Duke'ün tam karşısında yer alıyor burada da oturmak pek olumlu değildir.
Bu yıl 3 Shar( 337,5-22,5 derece arası) denilen ölümcül etki de kuzeydedir. Bu yöne de bakarak oturmak doğru olmaz.
Daha detaylı çalışmayı senelik güncelleme seminerimde sizlerle paylaşacağım.
Bütün bu bilgilerin ışığında umutlu, yapıcı ve çalışkan olacağımız; olmamız gereken bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Ateşin enerjisi; 2014 Atının asi ruhu bizi epey sürükleyeceğe benziyor keyfini çıkaralım derim.


Hepinize güzel bir yıl dilerim sevgiler.


  Dekoşeker

Yatak Odanızda Küçük Dokunuşlarla Güne Zinde Başlayın

>Yatak odanızın yin enerji taşımasına yardımcı olmak için manyetik alandan arındırın. Pastel tonları tercih edin.Uykunuzu bölecek parlak ışık ve resimlerden kaçının.

Yandaki karekodu akıllı telefon ya da
tabletlerinizin kameralarından
okutarak mobil cihazınız ile sitemize
kolayca ulaşabilirsiniz.