Su Yılan yılı geliyor... Bakalım Sepetinde Neler Var?

Yeni yıl 2013 Su Yılan Yılı - Son birkaç haftadır 40 yaşa merhaba demem; yeni yılın telaşı, öncesi sonrası; işler, yazılar derken verdiğim ara uzunca bir süreymiş gibi geldi.
 

Masanın başına geçtiğimde ilk heyecanım; bu yazıda artık gelecek olan senenin enerjilerini anlatacak olmamdı. Çok garip gelebilir ama ben de her işte olduğu gibi yeni yıla hazırlık yapıyorum. Bir şirketin bütçe oluşturması hedef belirlemesi ya da hesapları kapaması gibi Feng Shui danışmanı da gelecek olan senenin enerjilerini hesaplayıp öngörülerini ortaya koymalıdır. Bu çalışma, danışanlara hazırlık olduğu gibi aynı zamanda yeni yıla ısınma turlarıdır.

Evettt işte ben de tam o noktadayım. Hazırlık hesaplaşma umutlar…
Aralık ayı yaklaşınca hepimizi yeni yılın sıcaklığı sarar. Beklentilerimiz umutlarımız gün yüzüne çıkar. Bu coşku her kültürde her ülkede farklı yaşanır. Özellikle Çinliler Güneş ve Ay takvimini temel alarak hazırladıkları Hsia Takvimini kullandıkları için yeni yıla giriş tarihleri ya Ocak ayı sonuna ya da Şubat ayı başına denk gelir.

Hsia takvimi genel olarak Çin Astrolojisi olarak bilinen ‘Kaderin 4 Sütunu ‘öğretisinde kullanılarak kişinin ya da zamanın taşıdığı enerjiler yorumlanabilir. Böylece bu kadim bilgiyle bazı öngörülerde bulunulabilinir.

Feng shui, düzenli, sade ve temiz evleri sever. Bu yüzden Çinliler yeni yılı bazı ritüellerle karşılarlar. Bir kaç gün öncesinden ev deki tüm fazlalıklar, kullanılmayan eşyalar atılır, ev yeniden düzenlenir, temizlenir. Yeni yıl akşamı da ev de camlar açılır, Tibet kâsesi denilen metal bir kâseye vurularak sesle evin olumsuz enerjiden arındırılması sağlanır.
Klasik Feng shui de enerji durağan değildir, değişkendir. Pusula yönlerine göre mekândaki enerjilerin taşıdığı anlamlar değerlendirilir. Olumlu enerjiler aktive edilir, olumsuzlar için çözüm üretilir. Bütün bunların temeli hoş geldin demektir. Yeni yılı olumlu olarak karşılamak, umutları beslemektir.

İnanç; insanoğlunun en önemli yaşam kaynağıdır. İstemenin bir önceki adımıdır. İşte biz de evlerimizi bu ritiüllerle; yaşamımıza katacağımız hedeflerimizi istemeden önce; hazırız bekliyoruz diyoruz. Bu yüzden "hoş geldin" demektir.

Bu yıl ‘Su Yılan’ yılına 10 Şubat tarihinde girilecek, 31 Ocak 2014 ‘de bitecek.
Yani bu yıl bir su yılanı ile yola devam edeceğiz.

Yılan Yılının Sepetinde Neler var?
Yin Su
Yılan (Ateş)
Çin takviminde yıllar iki elementle sembolize edilir. 2013 yılında Ateş üzerinde su elementi vardır. Yani Ateş elementi suyun baskısı altındadır. Element döngüsüne göre su ateşi söndürür yani bir çatışma söz konusudur. Dünya için pek huzurlu bir yıl sayılmaz. Özellikle Yılan burcunun ayı olan Mayıs ayı; ateşin yükselme zamanıdır. Bu dönemde bu çatışmalar artabilir. Evet, Yılan burcu güçlü bir ateştir. Dünya tarihine baktığımızda Yılan Yılları hep bir çatışma, saldırı, suikast, ayaklanma ya da başkaldırıya sahne olmuştur.

1941 Pearl Harbor’a saldırı; 1953 ‘te Amerika Birleşik Devletinin Nevada eyaletinde atom bombası denemeleri,1965 te Amerikan savaş uçaklarının yanlışlıkla Vietman da bir köyü bombalaması.1977 de Taksim’de İşçi Bayramı mitinginde 37 kişinin hayatını kaybetmesi, 1989 Berlin duvarının yıkılması...
Eminim bu satırları okurken canınız sıkıldı. Ama unutmayın her zaman madalyonun öbür yüzü de vardır. Hiç bir durum sebepsiz ve amaçsız değildir. Her değişim sancılıdır. Gelelim öbür yüzüne; yılan yıllarında yeni dünya liderleri çıkabilir. Bazen kabuk değiştirme dünya için yeni bir yüz arama demektir. Yılan yılları bilginin; keşiflerin, paylaşımların müjdecisidir. Ayrıca suyun baskısı ile yılanın(ateş); bahsettiğim olumsuz etkileri yumuşayacaktır.

Ekonomiye Bakış;
Ekonomik olarak su yılan yılını incelersek; Ateş elementi kendi başına var olamayan tek elementtir. Neşenin, coşkunun kaynağıdır. Kararlılık, istikrardır. Hatta piyasaların itici gücüdür. 2008 den beri aktif ateş elementi yani finansın neşesi yoktu. Bu sene ateş elementinin aktif olması hemen hemen bütün elementlerin sektörleri için olumludur. Sadece ateş elementi (Eğlence; restoran, finans, enerji) sektörleri için rekabet söz konusudur. Onun dışında küçük ipuçları verirsem; (toprak metal ve su elementi sektörleri)otomobil, seyahat, gayrimenkul, uçak ile ilgili iş alanları, ev yenileme, yeni yapı malzemeleri ilgili alanlar olumlu gelişmeler gösterecek ancak (ateş ve ağaç sektörleri) gösteri dünyası, iletişim internet ve tekstil daha riskli gözüküyor.

Burçların Analizi
Bunun dışında ‘Kaderin 4 Sütunu’ dediğimiz Çin Astrolojisinde Ateş cezası diye tanımladığımız bir durum söz konusudur. Kaplan, maymun ve yılan’ın bir araya gelmesi ile oluşur. Bu durumda Yılan yılında kaplan (Şubat) ve maymun(Ağustos) aylarına da dikkat etmemiz gerekir. Hele kaplan ayının; maymun günlerinde ya da, maymun ayının kaplan günlerinde bu birleşimler daha da ön plana çıkar. Ateş cezası patlamalara yangınlara gebedir.

Yılan burcu; domuz burcuyla dolaylı olarak maymun ve kaplanla zıtlaşırlar. Bu yüzden bu yıl domuz yılı doğumluların bu zıtlıktan etkilenmemek için maymun figürü taşımaları doğru olacaktır. Ayrıca domuz burcu doğumlular bu yıl çok sık seyahat edebilirler, ev ya da iş değişikliği yapabilirler. Bu durum zıtlıkları için olumlu olacaktır. Ayrıca seyahat ederken ya da spor yaparken risk almamaları önemlidir. Uçuşlarını direk güneydoğu yönüne( Bu yıl Grand duke yönü) yapmamaları tercih edilir. Aynı olumsuz etki kaplan ve maymun yılı doğumlular için geçerli olduğundan maymun figürünü onlara da tavsiye ederim.

Sağlık;
5 Element teorisiyle vücudumuzun bölümlerini ve organlarını da analiz etmek mümkündür. Ateş elementi, kalp, kan dolaşım sistemini; su elementi de böbrek üreme ve boşaltım sistemini sembolize eder. Bu ikisi arasında ki zıtlık bu organlarla ilgili sıkıntılara yol açabilir.

Gelelim senelik enerjilere;
Öncelikle belirtmem gereken bir nokta var. Bu anlatacağım senelik güncellemeler sizin evinizin natal enerji çözümlemeleri dışındadır. Yani onun üzerine; ek olarak yapılır. Birlikte ve size özel çözümlenmesi en doğru olanıdır.

Evett bu yıl uçan yıldızlar tablosunda asıl Lo Shu karesine dönüş var. Yani her pusula yönünün etkisi artacak diyebiliriz. Her yıl yaptığımız gibi evlerimizin ve ofislerimizin aldığı enerjilere bakmamız gerekir. Neresi olumlu neresi olumsuz enerji alıyor tespit etmeliyiz.


Öncelikle olumsuzlar bastırılmalı olumlular aktive edilmelidir. Olumsuz enerjilerden başlarsak;
Bu sene merkezde 5 yani kaza ve aksilikleri temsil eden yıldız mevcut. Evlerimizin merkezini bu enerjiden korumak için Toprak elementi olan 5 yıldızını metallerle yormalıyız. Bunun için metal rüzgâr çanı ya da kapalı bir metal kutuda toprak kullanılabilir.

Güneybatıda 2 yani hastalık yıldızı mevcut. Klasik 6’lı Çin parası bu etkiyi bastırır. 2 yıldızı da toprak elementidir. Yine bir metalle şifa bulur. Güneybatıda da salgınları tetikleyebilir. Doğuda ise kavga, anlaşmazlık, hırsızlık ve hukuksal sorunları tetikleyen 3 yıldızı var. 3 ağaç elementi yani ateş elementi ile dengelenir. Kırmızı bir obje, mum, aydınlatma kullanılabilir. Bu da Doğu ülkelerinde kargaşa ve anlaşmazlıklara işaret ediyor. Batıda 7 skandal yıldızı mevcut.7 metal elementidir ve metali su yorar ağaç yıkar yani şeffaf bir vazoda 3 dal bambu çözümdür. Bu yıldız aynı zamanda batı ülkelerinde de skandala hazır olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Seneyi temsil eden özel yıldızlara bakarsak;
Grand Düke(Tai Sui 142,5-157,5 derece arası) yıldızı güneydoğudadır. Yılan burcunun yönüdür. Bu yöne bakarak oturmak seneye kafa tutmak anlamına gelir ki olumsuz kabul edilir. Sırtınızı vererek oturursanız da senenin gücünü arkanıza alırsınız bu da olumlu olacaktır. Grand Duke yıldızı rahatsız edilmemeli orada gürültü ses olmamalıdır. Bu yüzden giriş kapısı ya da ön cephesi bu yönde olan evler bu yıl tadilat yapmamalılar.
Kuzeybatıda Sui Po (337,5- 322.5 derece arası Yıkıcı güçler) Grand Duke'ün tam karşısında yer alıyor burada da oturmak pek olumlu değildir.
Bu yıl 3 Shar denilen ölümcül etki de doğudadır. Bu yöne de bakarak oturmak doğru olmaz.

Evet, bu yıl bereket ve aşk nereden geliyor? Kuzeydoğu başta olmak üzere güney yönü de bereketin taçlandığı yönler. Bu yönler aktif olan mekânlarınıza denk geliyorsa bu bereket şansını yakalıyorsunuz demektir. Bu alanlar yaşam alanlarınız ise aktif bir su objesi ya da pille çalışan hareketli bir obje ile bereketinizi arttırabilirsiniz.
Evin güneydoğusu da aşk ve ilişkiler açısından şanslı. Bu yöndeki odaları kullanarak bu enerjiden yararlanabiliriz.

2013 yılı bir takım çekişmelere çatışmalara ve güç gösterilerine şahit olacağımızı gösterse de içinde keşifleri buluşları umudu büyümeyi taşımaktadır.

İşte Feng Shui; her şeye rağmen gelecek bütün enerjileri kabul ederek onlarla birlikte en uygun şekilde yol almaktır.


Bereketli sağlıklı umut dolu bir yıl diliyorum.


  Dekoşeker

Yatak Odanızda Küçük Dokunuşlarla Güne Zinde Başlayın

>Yatak odanızın yin enerji taşımasına yardımcı olmak için manyetik alandan arındırın. Pastel tonları tercih edin.Uykunuzu bölecek parlak ışık ve resimlerden kaçının.

Yandaki karekodu akıllı telefon ya da
tabletlerinizin kameralarından
okutarak mobil cihazınız ile sitemize
kolayca ulaşabilirsiniz.